Ogrodnictwo

Jak wykorzystać stare palety do tworzenia mebli i dekoracji w ogrodzie?

Magdalena Kamińska4 sierpnia 20235 min
Jak wykorzystać stare palety do tworzenia mebli i dekoracji w ogrodzie?

Jak można wykorzystać stare palety w ogrodzie?

Stare palety drewniane można w bardzo kreatywny sposób wykorzystać do urządzenia ogrodu. Ze względu na ich solidną konstrukcję i niewielkie rozmiary, nadają się idealnie do tworzenia mebli ogrodowych, jak stoły, krzesła czy leżaki. Ponadto z powodzeniem posłużą także jako materiał do budowy dekoracyjnych elementów, takich jak półki ścienne, stojaki na kwiaty czy nawet całe ogrodzenia.

Dlaczego warto wykorzystywać palety w ogrodzie?

Stosowanie starych palet do dekoracji ogrodu ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to rozwiązanie bardzo tanie lub wręcz darmowe, jeśli uda się pozyskać palety np. z lokalnych sklepów lub hurtowni. Po drugie, palety są trwałe i solidne, co sprawia, że meble i dekoracje z nich wykonane mogą przetrwać wiele sezonów w ogrodzie. Ponadto wykorzystanie palet jest bardzo proste - nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani narzędzi. Każdy może stworzyć z nich dowolną konstrukcję. Palety można malować w różne kolory i zdobienia, dzięki czemu dopasujemy je do stylistyki ogrodu. W końcu urządzenia z palet cechuje niepowtarzalny, industrialny charakter, który doskonale komponuje się z naturą.

Pomysły na meble ogrodowe z palet

Jak wykorzystać stare palety do tworzenia mebli i dekoracji w ogrodzie?

Stoły

Stoły ogrodowe z palet można wykonać na wiele sposobów, w zależności od potrzeb i upodobań. Prostą opcją jest połączenie kilku palet w poziomie i uzyskanie płaskiego blatu stołu. Można też ułożyć palety pionowo, tworząc stół z ​​charakterystycznymi prześwitami. Sprawdzi się też zestawienie palet w kształt litery L lub U. Stoły z palet warto wyposażyć w stabilne nogi, by nie chwiały się podczas użytkowania. Można je przymocować wkrętami do rogów blatu lub dodać dodatkowe podpórki w środku stołu. Blat dobrze jest przed montażem zaimpregnować i pomalować odpowiednią farbą ochronną.

Krzesła

Krzesła ogrodowe z palet można wykonać, wykorzystując 2 lub 3 palety - na siedzisko i oparcie. Siedzisko warto wyłożyć poduszkami lub grubą matą, by zapewnić wygodę. Oparcie można przymocować na stałe lub na zawiasach. Ciekawą opcją są też bujane krzesła ogrodowe, których konstrukcję stworzyć można z 4 palet - dwie skrzyżowane na siedzisko i dwie na oparcie. Oryginalnie prezentują się krzesła z palet ułożonych pionowo.

Leżaki

Aby zrobić leżak z palet, należy połączyć ze sobą dwie palety - jedną na siedzisko, drugą, ustawioną pod kątem, na oparcie. Oparcie można zamocować na zawiasach, by leżak był składany. Wygodny leżak z palet warto wyłożyć grubym materacem lub przynajmniej miękkimi poduszkami. Można też wykorzystać ażurową strukturę palet, wypełniając ją sznurami. Dla stabilności dobrze jest dodać podpórki boczne.

Donice

Palety można w prosty sposób przerobić na estetyczne donice ogrodowe. Wystarczy położyć paletę poziomo, wyłożyć ją folią ogrodniczą i wypełnić ziemią. Można też pomalować paletę odpowiednią farbą. Palety ułożone pionowo również stanowić będą ciekawądonicę. Kilka mniejszych palet zestawionych ze sobą może tworzyć modułowe kwietniki. W donicach z palet można sadzić zarówno rośliny zielone, jak i kwitnące.

Dekoracje ogrodowe z palet

Półki ścienne

Palety można wykorzystać do stworzenia funkcjonalnych i dekoracyjnych półek ściennych w ogrodzie. Wystarczy do ściany altany lub tarasu przymocować poziomo ułożone palety. Można je pomalować na wybrany kolor lub pozostawić nie malowane. Na półkach z palet można trzymać rośliny doniczkowe, zioła w donicach, dekoracje ogrodowe, książki, a nawet przyprawy kuchenne. Palety doskonale sprawdzą się jako organizery przestrzeni w ogrodzie.

Stojaki na kwiaty

Jak wykorzystać stare palety do tworzenia mebli i dekoracji w ogrodzie?

Palety można w prosty i tani sposób zamienić w stojaki na doniczki z kwiatami. Wystarczy do palety dodać pręty, haczyki lub kółka do zawieszania doniczek. Ustawione pionowo palety z powodzeniem posłużą do prezentacji nasadzeń i dodadzą ogrodowi oryginalnego charakteru. Kilka połączonych ze sobą palet tworzyć może całą instalację do prezentacji roślin. Może być ona ustawiona przy ogrodzeniu, na tarasie lub w dowolnym miejscu ogrodu. Warto pomalować ją na wybrany kolor.

Ogrodzenia

Z palet można w prosty sposób stworzyć estetyczne, a zarazem funkcjonalne ogrodzenie. Wystarczy ustawić je pionowo obok siebie, przybijając do słupków lub belek. Można je pomalować bądź zostawić w naturalnym kolorze drewna. Palety doskonale sprawdzą się przy ogrodzeniu warzywnika, kurnika, kompostownika lub dowolnej altany. Szczególnie efektownie prezentuje się ogrodzenie wykonane naprzemiennie z palet o różnych kolorach.

Przygotowanie palet do użycia w ogrodzie

Czyszczenie i malowanie

Przed wykorzystaniem starych palet w ogrodzie warto je dokładnie wyczyścić - zmyć kurz, brud i ewentualne zabrudzenia farbą. Dobrze też zeskrobać luźne drzazgi. Czyszczenie palet ułatwią woda pod ciśnieniem lub myjka ciśnieniowa. Oczyszczone palety warto zagruntować odpowiednim preparatem i pomalować farbą do drewna, najlepiej w kolorze odpornego na warunki atmosferyczne. Dzięki temu zabezpieczymy je przed zawilgoceniem i gniciem.

Mocowanie desek

Aby meble i konstrukcje z palet były stabilne, należy dobrze przymocować do siebie poszczególne deski, np. za pomocą wkrętów, śrub lub gwoździ. Dobrze jest też zastosować elementy wzmacniające i stabilizujące konstrukcję. Deski warto mocować od spodu palet, aby gwoździe i śruby nie były widoczne od góry. Dla bezpieczeństwa należy zaszlifować ostre krawędzie lub zabezpieczyć je okuciami.

Zabezpieczanie przed wilgocią

Aby meble i dekoracje z palet służyły przez lata, trzeba odpowiednio zabezpieczyć je przed niszczącym działaniem wilgoci i deszczu. Oprócz gruntowania i malowania można zastosować impregnaty i lakiery do drewna. Raz do roku warto powtórzyć powyższe zabiegi, by utrzymać ochronę drewna. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie mebli z palet w zimie w suchym pomieszczeniu.

Bezpieczne użytkowanie mebli i dekoracji z palet

Sprawdzanie stanu technicznego

Aby uniknąć wypadków podczas użytkowania mebli i dekoracji z palet, trzeba regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Należy zwracać uwagę na poluzowane elementy konstrukcji, ostre krawędzie, zniszczone deski oraz wszelkie uszkodzenia. W razie potrzeby należy dokręcić poluzowane śruby i wkręty, zeszlifować ostre kanty, wymienić uszkodzone deski. Zadba to o bezpieczeństwo domowników i gości.

Zabezpieczanie przed warunkami atmosferycznymi

Meble i dekoracje z palet, gdy nie są używane, warto zabezpieczyć przed opadami i upałem. Można je przechowywać w garażu, szopie lub przykryć plandeką ochronną albo brezentem. Dzięki temu przedłużymy ich żywotność i zapobiegniemy zniszczeniom spowodowanym przez słońce, deszcz i śnieg. Jeśli to możliwe, warto meble wnosić do pomieszczeń na zimę.

Regularna konserwacja

Aby meble i dekoracje z palet jak najdłużej cieszyły oko i służyły domownikom, trzeba o nie regularnie dbać i konserwować je. Oprócz comiesięcznych oględzin warto co roku zakonserwować drewno odpowiednimi preparatami. Jeśli to konieczne, należy ponownie pomalować palety farbami ochronnymi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
  2. Nowoczesne krzesła do jadalni – Idealne połączenie stylu i funkcjonalności
  3. Przepis na wegańskie ciasto bez pieczenia - zdrowe i smaczne
  4. Gulasz węgierski - przepis Ani Gotuje z papryką, jak ugotować
  5. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Uwielbiam odkrywać nowe historie i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi miłośnikami kina. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabularne oraz ciekawostki z branży rozrywkowej. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły