OZE

Wymiary klimatyzatorów - które modele pasują do Twojego mieszkania?

Autor Ignacy Kucharski
Ignacy Kucharski17.10.20236 min.
 Wymiary klimatyzatorów - które modele pasują do Twojego mieszkania?

Wybór odpowiednich wymiarów klimatyzatora do mieszkania lub domu jest kluczowy, aby urządzenie działało optymalnie i skutecznie chłodziło pomieszczenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej parametrom technicznym klimatyzatorów, aby łatwiej było dobrać model o idealnych wymiarach.

Jak dobrać moc urządzenia do metrażu pomieszczenia?

Podstawową zasadą przy wyborze klimatyzatora jest dobranie odpowiedniej mocy urządzenia do kubatury i metrażu pomieszczenia, które ma być chłodzone. Moc klimatyzatora podawana jest zazwyczaj w jednostce BTU/h (British Thermal Unit na godzinę) i informuje ile ciepła jest w stanie odprowadzić urządzenie w ciągu godziny pracy. Ogólnie przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni wymagane jest około 1000 BTU. Dla małych pomieszczeń wystarczą jednostki o mocy od 5000 do 8000 BTU, a dla dużych salonów czy sypialni potrzebne będą urządzenia od 10000 do nawet 30000 BTU.

Przykłady doboru mocy

 • Pokój 12 m2 - klimatyzator 5000-6000 BTU
 • Pokój 20 m2 - klimatyzator 8000-10000 BTU
 • Salon 30 m2 - klimatyzator 12000-15000 BTU
 • Duża sypialnia 40 m2 - klimatyzator 16000-20000 BTU

Oprócz metrażu, ważna jest również wysokość pomieszczeń, ilość okien i osób przebywających w danym miejscu. Im wyższe pomieszczenie, więcej okien i osób - tym większa moc klimatyzatora będzie potrzebna.

Ile mocy powinna mieć klimatyzacja w salonie 20 m2?

Dla przeciętnego salonu o powierzchni 20 m2 wystarczający będzie klimatyzator o mocy od 8000 do 10000 BTU. Dokładniejsze wyliczenie zależy jednak od kilku czynników:

 • Wysokość pomieszczenia - im wyższe, tym więcej mocy potrzeba
 • Ilość okien - duże przeszklenia = większe zapotrzebowanie na chłód
 • Lokalizacja - salon na poddaszu wymaga mocniejszego urządzenia
 • Ilość osób - każda dodatkowa osoba podnosi zapotrzebowanie na chłód
 • Nasłonecznienie - silnie nasłonecznione pomieszczenia potrzebują mocniejszych jednostek

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, dla przeciętnego salonu w bloku o wysokości 2,5 m, z jednym oknem i 4 osobami, wystarczy klimatyzator 8000 BTU. Jeśli jest to jednak salon na poddaszu, z dużym oknem od południa, lepiej wybrać urządzenie 10000 BTU.

Jaki model sprawdzi się w sypialni 15 m2 przy 2 osobach?

W sypialni o powierzchni ok. 15 m2, gdzie regularnie przebywają 2 osoby, optymalnym wyborem będzie klimatyzator o mocy od 5000 do 7000 BTU. Jeśli pomieszczenie jest wysokie (powyżej 2,7 m), warto rozważyć urządzenie 8000 BTU. Kluczowe znaczenie ma także ilość i wielkość okien w sypialni oraz jej usytuowanie względem stron świata. Mała sypialnia z jednym niedużym oknem będzie wymagała jednostki o mniejszej mocy niż pokój z dużym oknem i bezpośrednim nasłonecznieniem.

Co oznaczają parametry BTU przy kupnie klimatyzatora?

 Wymiary klimatyzatorów - które modele pasują do Twojego mieszkania?

BTU (British Thermal Unit) to podstawowa jednostka, w której określa się moc grzewczą lub chłodniczą klimatyzatora. Oznacza ona ilość ciepła, jaką urządzenie jest w stanie odprowadzić z pomieszczenia w ciągu godziny pracy. Im więcej BTU tym większa moc chłodzenia. Parametr BTU pozwala dobrać optymalną jednostkę do kubatury i metrażu chłodzonego pomieszczenia. Np. klimatyzator o mocy 5000 BTU nadaje się do niewielkiego pokoju o powierzchni 10-15 m2. Urządzenie 12000 BTU sprawdzi się w salonie ok. 25 m2. Znając powierzchnię pomieszczenia łatwo określić wymaganą moc grzewczo-chłodniczą i wybrać odpowiedni model.

Które klimatyzatory są odpowiednie do małych pokoi 12 m2?

W przypadku niewielkich pomieszczeń ok. 12 m2, takich jak małe pokoje dziecięce, idealnym wyborem będą kompaktowe klimatyzatory ścienne lub przenośne modele monoblok o mocy od 5000 do 6000 BTU. Mniejsze jednostki zazwyczaj nie zapewnią dostatecznego chłodzenia w tym metrażu. Kluczowe znaczenie ma także sposób montażu - klimatyzatory kanałowe sprawdzą się w małych pomieszczeniach zabudowanych, natomiast modele ścienne lub przenośne będą lepszym rozwiązaniem w pokojach z oknami.

Czy warto kupić mocniejszą jednostkę zewnętrzną niż potrzeba?

Zasadniczo nie zaleca się kupowania klimatyzatora o znacznie większej mocy niż wynika to z metrażu pomieszczenia. Chociaż mocniejsze modele szybciej ochłodzą powietrze, to jednocześnie bardzo szybko zużywają więcej prądu i finalnie podnoszą koszty eksploatacji. Optymalny dobór mocy pozwoli natomiast na efektywne i ekonomiczne chłodzenie. Wyjątkiem są bardzo dobrze zaizolowane domy - w nich warto rozważyć nieco mocniejszą jednostkę zewnętrzną.

Jak dobierać split do konkretnych pomieszczeń w domu?

Dobierając klimatyzatory typu split do poszczególnych pomieszczeń warto kierować się kilkoma zasadami:

 • Największa jednostka zewnętrzna w salonie lub największej sypialni
 • Mniejsze urządzenia w pozostałych sypialniach i pokojach
 • Kompaktowe klimatyzatory kanałowe w wąskich pomieszczeniach
 • Modele ścienne lub przenośne w pokojach z oknami
 • Mocne i ciche jednostki w pokojach dziecięcych

Dobrze jest zamontować mocniejszą jednostkę zewnętrzną w największym pomieszczeniu, które będzie najbardziej obciążone, a w pozostałych pokojach zastosować słabsze urządzenia wewnętrzne tego samego systemu multi-split.

Na co zwrócić uwagę przy montażu urządzenia?

Aby klimatyzator działał wydajnie i bezawaryjnie przez lata, kluczowe znaczenie ma jego poprawny montaż. Oto najważniejsze zasady:

 • Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w dobrze wentylowanym miejscu, osłoniętym od deszczu i bezpośredniego nasłonecznienia.
 • Jednostki wewnętrzne montuje się najczęściej na ścianach na wysokości ok. 2,2-2,5 m od podłogi.
 • Przewody odprowadzające skropliny powinny mieć odpowiedni spadek, aby woda mogła swobodnie odpływać.
 • Przewody czynnika chłodniczego prowadzi się możliwie najkrótszą trasą i uszczelnia połączenia.
 • Ważny jest dobór odpowiednich przekrojów przewodów do mocy urządzenia.

Prawidłowy montaż gwarantuje wydajną, bezawaryjną i cichą pracę klimatyzatora. Warto zlecić instalację sprawdzonym firmom, które zapewnią fachowy serwis.

Podsumowanie

Podczas wyboru klimatyzatora do mieszkania lub domu kluczowe znaczenie mają wymiary i metraż pomieszczeń, które mają być chłodzone. Dobranie modelu o odpowiedniej mocy, wyrażonej w jednostkach BTU, zapewni efektywne i ekonomiczne chłodzenie. Mniejsze jednostki sprawdzą się w małych pokojach, a większe urządzenia będą potrzebne w przestronnych salonach. Pamiętajmy też o prawidłowym montażu, od którego zależy bezawaryjna praca klimatyzacji. Rozsądny dobór parametrów technicznych pozwoli cieszyć się idealnym mikroklimatem w każdym pomieszczeniu.

Najczęstsze pytania

W mieszkaniu o powierzchni 50 m2 optymalnym wyborem będzie klimatyzator o mocy ok. 10000-12000 BTU.

W pomieszczeniu ok. 30 m2 odpowiedni będzie klimatyzator o mocy 9000-12000 BTU.

Ceny klimatyzatorów do mieszkania zaczynają się od ok. 1500 zł w przypadku najprostszych modeli przenośnych. Wydajne klimatyzatory ścienne lub kanałowe kosztują od 3500 do nawet 15000 zł.

Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora typu split montuje się najczęściej na ścianie na wysokości ok. 2,2-2,5 m od podłogi.

Do sypialni najlepiej sprawdzą się ciche klimatyzatory typu inwerter o optymalnej mocy dobranej do metrażu pomieszczenia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
 2. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
 3. Komedie romantyczne z Meg Ryan - od Kiedy Harry poznał Sally po Kate i Leopold
 4. Serial Zagubieni i jego największe nierozwiązane zagadki
 5. Dofinansowanie na nowy piec gazowy - wymień stary kocioł i zyskaj dotację już dziś!
Autor Ignacy Kucharski
Ignacy Kucharski

Jestem Ignacy, a kinematografia to moja wielka miłość. Tutaj znajdziecie recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji, klasyków kina oraz seriali, które wciągają od pierwszego odcinka. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły