Seriale

Seriale kryminalne z Viola Davis - od Prawa ulicy po Równonoc

Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska24.08.20237 min.
Seriale kryminalne z Viola Davis - od Prawa ulicy po Równonoc

Viola Davis jest jedną z najbardziej utalentowanych i wpływowych aktorek współczesnego Hollywood. Jej kariera obejmuje szerokie spektrum ról, od teatralnych początków po uznanie w świecie filmu. Davis konsekwentnie wciela się w złożone, wielowymiarowe postaci, zawsze wnosząc do swoich kreacji głębię emocjonalną i psychologiczną. Od marnego debiutu w latach 90., poprzez przełomową rolę w serialu Prawo ulicy, aż po ostatnie nominacje do Oscara za Ma Rainey: Matkę bluesa oraz Równonoc, aktorka udowadnia swój niezwykły talent i siłę wyrazu.

Wczesna kariera na deskach teatru i w telewizji

Viola Davis rozpoczęła swoją aktorską drogę od szkolnych przedstawień, by następnie kontynuować naukę na prestiżowej szkole teatralnej Juilliard School w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów w 1993 roku zaczęła regularnie występować na broadwayowskich scenach, zdobywając uznanie krytyków i pierwsze nagrody za role w spektaklach King Hedley II oraz Intimate Apparel. Równolegle Davis zaczęła pojawiać się gościnnie w popularnych serialach telewizyjnych lat 90., takich jak Prawo i porządek, New York Undercover czy City of Angels. Żadna z tych wczesnych ról nie przyniosła jej jednak rozpoznawalności.

Sukcesy teatralne na Broadwayu

Przełom nastąpił w 2001 roku, kiedy Davis zagrała główną rolę w sztuce King Hedley II Augusta Wilsona. Za kreację Tonyi w tej produkcji otrzymała Tony Award dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Krytycy docenili jej aktorską finezję i złożoność w oddaniu postaci. Podobne uznanie zebrała grając w spektaklu Intimate Apparel w 2003 roku (nominacja do Tony Award dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej). Te sukcesy na deskach Broadwayu ugruntowały pozycję Davis jako wschodzącej gwiazdy teatru.

Małe role w telewizji

Mimo rosnącego zainteresowania ze strony Hollywood, Davis wciąż grywała jedynie epizodyczne role w serialach telewizyjnych. W drugiej połowie lat 90. pojawiła się m.in. w pojedynczych odcinkach takich produkcji jak Prawo i porządek, Szczury Nyu Jorku czy Jesse. Żadna z tych ról nie przyniosła jej jednak rozgłosu w mainstreamowej telewizji.

Przełom z serialem Prawo ulicy i filmami Denzela Washingtona

Prawdziwy przełom w karierze Davis nastąpił w 2008 roku, kiedy zagrała w serialu Prawo ulicy stacji HBO. Jej rola detektyw Ervin Burrell została bardzo pozytywnie oceniona przez krytyków, a sama produkcja z miejsca zdobyła status kultowej. Obecność w obsadzie serialu profilowanego na afroamerykańską społeczność pozwoliła Davis wybić się na szerokie wody Hollywood.

Prawo ulicy i nagroda Black Reel

Rola detektyw Burrell była przełomowa dla Davis nie tylko ze względu na popularność serialu, ale przede wszystkim dzięki wielowymiarowemu nakreśleniu postaci. Aktorka uniknęła stereotypów, kreując złożoną bohaterkę i zdobywając za tę rolę nagrodę Black Reel dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Prawo ulicy dało jej ogromną rozpoznawalność.

Współpraca z Denzelem Washingtonem

Niedługo po sukcesie serialu Davis zagrała u boku Denzela Washingtona w dramacie Wątpliwość. Była to pierwsza z kilku udanych kolaboracji tych aktorów. Za rolę pani Miller Davis otrzymała pierwszą w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Główna rola w Jak pozbyć się teściowej

Kolejny przełom w karierze Violi Davis przyniósł w 2014 roku serial Jak pozbyć się teściowej, w którym grała główną rolę adwokat Annalise Keating. Jej kreacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem - zarówno ze strony widzów, jak i krytyków. Davis zdobyła za tę rolę liczne nagrody, w tym historycznego Emmy dla pierwszej czarnoskórej aktorki wygrywającej w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej w serialu dramatycznym.

Charakterystyka roli Annalise Keating

Annalise Keating to charyzmatyczna i bezwzględna adwokatka, prowadząca zajęcia na uniwersytecie. Davis stworzyła niezwykle złożoną bohaterkę, łączącą siłę i wrażliwość, pewność siebie i ukryte słabości. Aktorka znakomicie oddała wewnętrzne rozterki i dramatyzm postaci.

Liczne nagrody za rolę

Za kreację Annalise Keating Davis otrzymała w 2015 roku historycznego Emmy, stając się pierwszą czarnoskórą laureatką w głównej kategorii dla aktorek dramatycznych. Zdobyła również Złoty Glob dla najlepszej aktorki oraz kilka innych nagród branżowych. Jej rola przeszła do historii telewizji.

Popularność serialu

Serial Jak pozbyć się teściowej z miejsca zdobył status hitu i był emitowany przez sześć sezonów, do 2020 roku. Kreacja Davis bez wątpienia przyczyniła się do jego sukcesu i popularności. Aktorka ugruntowała swój status gwiazdy.

Rola w filmie Historia małżeńska

Seriale kryminalne z Viola Davis - od Prawa ulicy po Równonoc

Kolejnym ważnym momentem w karierze Davis był występ w głośnym dramacie Netfliksa Historia małżeńska z 2019 roku. Za drugoplanową, lecz wyrazistą kreację prawniczki reprezentującej Nicole Kidman w rozwodzie, aktorka zebrała entuzjastyczne recenzje i zdobyła kolejne nominacje do nagród filmowych.

Charakterystyka roli prawniczki

Davis wcieliła się w rolę pewnej siebie i bezkompromisowej prawniczki reprezentującej Nicole Kidman w skomplikowanym procesie rozwodowym z bohaterem granym przez Adama Drivera. Jej bohaterka jest profesjonalistką oddaną sprawie klientki.

Krytyczny odbiór roli

Krytycy byli zgodni, że niewielka rola Davis jest jednym z najmocniejszych punktów filmu. Chwalili przekonującą grę aktorki i jej umiejętność nakreślenia wyrazistej postaci w zaledwie kilku scenach. Docenili także jej chemie z Kidman.

Kolejne nominacje

Za swój występ w filmie Davis otrzymała nominacje do nagród aktorskich przyznawanych przez stowarzyszenia krytyków filmowych, m.in. Critics Choice Movie Award dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Ostatnie lata: Ma Rainey i Równonoc

W ostatnich latach Viola Davis kontynuuje pasmo sukcesów, otrzymując kolejne nominacje do Oscara za role w filmach Ma Rainey: Matka bluesa oraz Równonoc. Ugruntowuje tym samym pozycję jednej z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia.

Rola Ma Rainey

W filmie Ma Rainey: Matka bluesa z 2020 roku Davis brawurowo wcieliła się w postać tytułowej legendy muzyki bluesowej. Kreacja przyniosła jej piątą nominację do Oscara, tym razem w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Równonoc

W dramatycznym westernie Równonoc z tego samego roku Davis zagrała twardą farmerkę broniącą swojej ziemi. Za tę rolę ponownie otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Status gwiazdy kina

Dzięki tym kreacjom Davis umocniła swoją pozycję jako jednej z najbardziej utytułowanych aktorek współczesnego kina. Ma na koncie ponad 30 prestiżowych nagród i ponad 80 nominacji. Jej dorobek na stałe zapisał się w historii światowej kinematografii.

Podsumowanie

Kariera Violi Davis jest imponującym przykładem wszechstronności i konsekwentnej pracy nad warsztatem aktorskim. Od teatralnych początków, poprzez lata zmagań o uznanie w Hollywood, aż po status globalnej gwiazdy i ikony kina - Davis udowodniła swój niezwykły talent i siłę charakteru. Jej złożone, wielowymiarowe kreacje na zawsze wzbogaciły historię aktorstwa. Dzięki nim współczesna popkultura zyskała charyzmatyczne i wyraziste bohaterki. Viola Davis niewątpliwie na trwałe zapisała się w panteonie wybitnych artystek.

Najczęstsze pytania

Davis rozpoczynała jako aktorka teatralna, odnosząc pierwsze sukcesy na Broadwayu. Przez wiele lat grywała jedynie epizodyczne role w telewizji.

Przełomem była rola w serialu Prawo ulicy z 2008 roku oraz w filmie Wątpliwość u boku Denzela Washingtona.

Davis otrzymała historycznego Emmy w 2015 roku za rolę Annalise Keating w serialu Jak pozbyć się teściowej. Była pierwszą czarnoskórą laureatką w głównej kategorii dla aktorek dramatycznych.

Łącznie otrzymała 4 nominacje do Oscara, za role drugoplanowe w filmie Wątpliwość i Równonoc oraz główne w Ma Rainey: Matce bluesa i Równonoc.

Davis nadal pozostaje aktywna zawodowo, grając w filmach i serialach. Planuje też reżyserować własne projekty.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
  2. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
  3. Filmy fantasy Petera Jacksona - od Władcy Pierścieni po Hobbita
  4. Serial Zagubieni i jego największe nierozwiązane zagadki
  5. Jak połączyć panele fotowoltaiczne - porady ekspertów na temat łączenia szeregowego
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Uwielbiam odkrywać nowe historie i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi miłośnikami kina. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabularne oraz ciekawostki z branży rozrywkowej. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Emigracja XD - Życie na emigracji z humorem (2023)
SerialeEmigracja XD - Życie na emigracji z humorem (2023)

Życie na emigracji pełne wyzwań, ale i nowych możliwości. Praca za granicą pozwala poprawić status materialny, a obcowanie z inną kulturą rozwija osobowość. Porady jak radzić sobie z trudnościami emigracji – od tęsknoty po problemy urzędowe.