Seriale

Serial Wikingowie a historia prawdziwych wikingów - podobieństwa i różnice

Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska12.09.20238 min.
Serial Wikingowie a historia prawdziwych wikingów - podobieństwa i różnice

Serial Wikingowie od kilku lat cieszy się ogromną popularnością wśród widzów na całym świecie. Opowiada on o przygodach wikingów zamieszkujących Skandynawię w IX wieku. Jednak jak wiernie oddaje klimat tamtych czasów i na ile przedstawia prawdziwe losy wikingów? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kulturze wikingów, ich życiu codziennemu i najazdom oraz porównamy to z obrazem przedstawionym w serialu. Zobaczymy, które elementy są zgodne z historyczną prawdą, a które zostały zmienione na potrzeby fabuły.

Pochodzenie wikingów i ich kultura

Skandynawia kolebką wikingów

Wikingowie wywodzili się ze Skandynawii, czyli obszaru obejmującego współczesne państwa Norwegię, Szwecję i Danię. Ich ojczyzną była głównie południowa Szwecja, południowo-zachodnia Norwegia oraz Dania i półwyspy jutlandzki. Tamtejsze surowe warunki klimatyczne i niewielka ilość urodzajnych ziem uprawnych zmuszały wikingów do poszukiwania źródeł utrzymania poza granicami Skandynawii. Stąd wzięły się ich liczne wyprawy łupieżcze i handlowe.

Religia i mitologia wikingów

Religia wikingów opierała się na wierze w wielu bogów, z których najważniejsi to Odyn, Thor, Freja czy Loki. Znane są ich liczne mity i legendy opisujące początki świata, walki bogów z olbrzymami czy losy bohaterów. Wiara w Walhallę, do której trafiali polegli w chwale bojowej wojownicy, miała kluczowe znaczenie dla mentalności wikingów. Ich życie regulujące liczne tabu i zakazy wywodziło się właśnie z mitologii nordyckiej.

Struktura społeczna wikingów

Społeczeństwo wikingów dzieliło się na warstwę wolnych i niewolników. Wolni obywatele to przede wszystkim wojownicy, ale także rolnicy, rzemieślnicy czy kupcy. Na samej górze hierarchii znajdowali się możni wodzowie prowadzący drużyny wojowników. Kobiety miały ograniczone prawa, ich rolą była praca w gospodarstwie i wychowywanie dzieci. Niewolnicy stanowili najniższą warstwę społeczną, traktowano ich jak własność.

Epoka wikingów - najazdy i podboje

Motywacje do najazdów

Wikingowie słynęli z licznych najazdów łupieżczych na Europę Zachodnią. Najczęstszą przyczyną była chęć zdobycia łupów i nowych ziem pod uprawę. Czynnikiem motywującym była także religia, a konkretnie wiara, że poległy w walce wiking trafi do Walhalli. Nie bez znaczenia była też chęć zemsty i udowodnienia własnej siły.

Najazdy na Anglię, Francję i Niemcy

Anglia była jednym z głównych celów ataków wikingów, którzy podbili całe jej obszary i przejęli kontrolę nad częścią kraju tworząc Danelaw. Wikingowie dotarli także na kontynent, grabiąc i najeżdżając wybrzeża Francji, tworząc księstwo Normandii. Z kolei na wschodzie sięgali swymi podbojami Niemiec i Rusi, docierając nawet do Morza Czarnego.

Wyprawy do Ameryki Północnej

Wikingowie jako pierwsi Europejczycy dotarli do Ameryki Północnej około 1000 roku n.e., zakładając osadę L’Anse aux Meadows na wyspie Newfoundland. Była to kolonia handlowa, która jednak po kilkudziesięciu latach została porzucona. Mimo to odkrycia te świadczą o niezwykłych zdolnościach żeglarskich wikingów.

Życie codzienne wikingów

Rolnictwo i rzemiosło

Podstawą utrzymania wikingów było rolnictwo, rybołówstwo i hodowla. Uprawiali jęczmień, owies, żyto, rośliny pastewne. Zajmowali się też rzemiosłem – kowalstwem, jubilerstwem, tkactwem. broń i narzędzia wykonywali samodzielnie. Kobiety zajmowały się tkaniem ubrań z wełny i lnu.

Strój i uzbrojenie

Mężczyźni nosili koszule i spodnie z lnianych tkanin, a ponadto płaszcze wełniane i skórzane oraz filcowe lub skórzane nakrycia głowy. Do walki używali mieczy, toporów, łuków, dzid i tarcz. Nosili też kolczugi i hełmy z metalu lub skóry.

Życie rodzinne i obyczaje

Rodzina stanowiła podstawę społeczeństwa wikingów. Mężczyzna mógł mieć kilka żon. Dzieci wychowywano w surowych warunkach, ucząc walki i obowiązków. Wikingowie byli wojownikami, ale także świetnymi rzemieślnikami i kupcami. Cenili sobie odwagę i honor. Znani byli też z okrucieństwa wobec wrogów.

Upadek kultury wikingów

Serial Wikingowie a historia prawdziwych wikingów - podobieństwa i różnice

Chrystianizacja Skandynawii

Od X wieku w krajach skandynawskich zaczęło szerzyć się chrześcijaństwo, stopniowo wypierając dawną religię pogańską. Powstawały diecezje, a kościoły i klasztory krzewiły nową wiarę. Elity przyjmowały chrzest, porzucając tradycyjny kult bogów nordyckich. Był to początek końca kultury wikingów.

Koniec epoki wikingów

W XI wieku najazdy wikingów niemal ustały. Wikingowie porzucili niektóre tradycje, przyjmując chrześcijaństwo i asymilując się z ludnością podbitych ziem. Rozwój monarchii i scentralizowanej władzy ograniczył samowolę wodzów. Zmiany kulturowe i społeczne położyły kres epoce wikingów.

Dziedzictwo wikingów

Choć epoka wikingów minęła, ich dziedzictwo przetrwało w języku, topografii, nazwach miejscowości czy legendach. Pozostały po nich liczne artefakty i skarby. Kultura wikingów wciąż fascynuje i jest obecna w popkulturze, a ich odkrywczość i śmiałe wyprawy wzbudzają podziw.

Serial Wikingowie a historyczna prawda

Postacie historyczne w serialu

W serialu Wikingowie występują zarówno postacie całkowicie fikcyjne, jak i oparte na prawdziwych wikingach. Do tych drugich należą m.in. Ragnar Lodbrok, Rollo, król Alfred Wielki czy Ivar Bezkostny. Jednak ich losy zostały w znacznym stopniu zmienione na potrzeby fabuły.

Wygląd wikingów w serialu

Strój i wyposażenie wikingów przedstawione w serialu generalnie oddają realia epoki. Widzimy kolczugi, skórzane spodnie, płaszcze i tuniki oraz elementy uzbrojenia jak miecze, tarcze i topory. Mankamentem są rozpuszczone włosy, gdy tymczasem wikingowie zwykle nosili warkocze.

Życie codzienne w serialu

Serial pokazuje wiele aspektów życia wikingów - ich wioski, domostwa, życie rodzinne i obrzędy pogrzebowe. Ukazuje różnice między prostymi wojownikami a możnymi wodzami. Przedstawia też wierzenia pogańskie w Odyna i Walhallę. Jest to w miarę zgodne z tym, jak wyglądała epoka.

Dokładność historyczna serialu

Elementy zgodne z historią

Serial stara się odzwierciedlić realistycznie kulturę materialną wikingów - ich broń, stroje, statki. Przedstawia także prawdziwe wydarzenia jak najazd Ragnara na Paryż czy podbój Anglii przez duńskich wikingów. Ukazuje wierzenia Nordyków i ich brutalny kodeks honorowy. Stara się też oddać dynamikę epoki.

Nieścisłości i uproszczenia

Jednocześnie serial zawiera wiele uproszczeń i nieścisłości. Główne postaci są mieszanką fikcji i faktów historycznych. Wikingowie są przedstawieni jednostronnie jako wojownicy, pomija się ich dokonania w handlu czy żegludze. Brakuje realiów życia codziennego. Wyolbrzymiona jest też brutalność wikingów.

Serial jako popularyzacja wiedzy

Mimo licznych nieścisłości serial Wikingowie z pewnością zainteresował szeroką publiczność historią wikingów, skłaniając wielu do pogłębienia wiedzy na ten temat i oddzielenia faktów od mitów. Dostarczył inspiracji do dalszych poszukiwań i zgłębiania kultury naszych przodków. W tym sensie spełnił swoją rolę.

Podsumowanie

Serial Wikingowie to bez wątpienia produkcja, która wzbudziła ogromy entuzjazm wśród widzów na całym świecie. Choć nie jest wolny od uproszczeń i nieścisłości historycznych, to niewątpliwie przyczynił się do popularyzacji wiedzy na temat życia prawdziwych wikingów. Pobudził zainteresowanie ich kulturą, wierzeniami i codziennym życiem. Dostarczył rozrywki, ale też zainspirował do pogłębienia wiedzy i oddzielenia faktów od mitów. Jakkolwiek nie jest w pełni wierny realiom historycznym, to z pewnością może służyć jako dobry punkt wyjścia do dalszych poszukiwań dla wszystkich zainteresowanych historią wikingów.

Najczęstsze pytania

Kiedy żyli wikingowie?

Okres wędrówek wikingów przypada na lata 793–1066 n.e. Ich najazdy na Europę Zachodnią miały miejsce głównie w IX i X wieku.

Skąd pochodzili wikingowie?

Pierwotną ojczyzną wikingów była Skandynawia, czyli obszar dzisiejszej Szwecji, Norwegii i Danii. Stamtąd wyruszali na swoje wyprawy.

Jakie tereny podbili wikingowie?

Wikingowie podbili i splądrowali liczne tereny Europy Zachodniej, m.in. Brytanię, Francję, Niemcy. Dotarli także do Ameryki Północnej jako pierwsi Europejczycy.

Jak wyglądało życie codzienne wikingów?

Wikingowie trudnili się rolnictwem, rzemiosłem, handlem. Żyli w drewnianych domostwach, hodowali zwierzęta. Kobiety zajmowały się domem, mężczyźni polowali i walczyli.

Dlaczego serial nie jest do końca historycznie dokładny?

Serial zawiera wiele uproszczeń dla potrzeb fabuły. Główne postacie są mieszanką faktów i fikcji. Brakuje też wielu realiów życia wikingów. Liczne nieścisłości mają zdynamizować akcję.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
  2. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
  3. Komedie romantyczne z Meg Ryan - od Kiedy Harry poznał Sally po Kate i Leopold
  4. Serial Zagubieni i jego największe nierozwiązane zagadki
  5. Jak połączyć panele fotowoltaiczne - porady ekspertów na temat łączenia szeregowego
Autor Magdalena Kamińska
Magdalena Kamińska

Uwielbiam odkrywać nowe historie i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi miłośnikami kina. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabularne oraz ciekawostki z branży rozrywkowej. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Emigracja XD - Życie na emigracji z humorem (2023)
SerialeEmigracja XD - Życie na emigracji z humorem (2023)

Życie na emigracji pełne wyzwań, ale i nowych możliwości. Praca za granicą pozwala poprawić status materialny, a obcowanie z inną kulturą rozwija osobowość. Porady jak radzić sobie z trudnościami emigracji – od tęsknoty po problemy urzędowe.