Dom

Obrazy nad łóżko w sypialni - jakie wybrać, żeby pasowały?

Autor Ignacy Kucharski
Ignacy Kucharski30.10.20235 min.
 Obrazy nad łóżko w sypialni - jakie wybrać, żeby pasowały?

Wybór odpowiednich obrazów do powieszenia nad łóżkiem w sypialni to nie lada wyzwanie. Chcemy, aby pasowały do całej aranżacji i jednocześnie podkreślały nasz styl oraz osobowość. Jak zatem dobrać obrazy nad łóżko, by tworzyły spójną i harmonijną całość?

Jak dobrać obraz nad łóżko, by pasował do wystroju?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad stylem i charakterem naszej sypialni. Czy jest urządzona nowocześnie i minimalistycznie, czy może w klasycznym, eleganckim stylu? To pomoże określić, jakie obrazy będą do niej pasować. Obrazy abstrakcyjne ze wzorami geometrycznymi i wyrazistymi kolorami świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Z kolei tradycyjne pejzaże, martwe natury lub portrety lepiej komponować się będą z klasyczną aranżacją. Nie zapominajmy też o kolorystyce - obrazy powinny stanowić uzupełnienie dominujących barw w sypialni, a nie disonans.

W jakim stylu wybrać obraz do sypialni z zachowaniem harmonii?

Wybierając obrazy do sypialni w konkretnym stylu, warto trzymać się kilku zasad, by zachować spójność aranżacyjną. Przy stylu nowoczesnym postawmy na grafiki, fotografie lub abstrakcje w wyrazistych kolorach. Do sypialni glamour pasują złote ramy i motywy roślinne. W boho sypialni świetnie prezentują się etniczne tkaniny. W klasycznej sypialni wybierzmy raczej tradycyjne pejzaże, martwe natury lub portrety w złotych ramach.

Obrazy abstrakcyjne nad łóżkiem - czy pasują do każdej aranżacji?

Obrazy abstrakcyjne ze względu na swój nowoczesny, awangardowy charakter najlepiej prezentują się w minimalistycznych wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym. Kolorowe, geometryczne kompozycje mogą jednak nie pasować do bardziej tradycyjnych czy rustykalnych aranżacji. Warto zachować umiar i dobrać abstrakcje tak, by nie gryzły się z resztą wystroju.

Jakie obrazy nad łóżko wybrać do sypialni w stylu nowoczesnym?

 Obrazy nad łóżko w sypialni - jakie wybrać, żeby pasowały?

Nowoczesna sypialnia daje wiele możliwości wyboru ciekawych obrazów nad łóżko. Poza wspomnianymi już abstrakcjami, grafikami i fotografiami warto pomyśleć też o:

 • Czarno-białych zdjęciach natury, architektury, detali
 • Posterach z ulubionymi cytatami lub sentencjami
 • Minimalistycznych ilustracjach lub rysunkach
 • Ciekawych plakatach

Jaki rozmiar obrazu wybrać do powieszenia nad łóżkiem w sypialni?

Wybierając rozmiar obrazu do sypialni, kierujmy się kilkoma wskazówkami:

 • Najlepiej wybrać obraz proporcjonalny do wielkości ściany i łóżka
 • Na dużej ścianie lepiej powiesić większy obraz, na mniejszej - mniejszy
 • Dla podwójnego łóżka polecana szerokość to 90-120 cm
 • Dla pojedynczego łóżka wystarczy obraz o szerokości 60-90 cm

Ile obrazów powinno wisieć nad łóżkiem, by nie przesadzić z ilością?

Z reguły najlepiej wygląda pojedynczy obraz wiszący symetrycznie nad łóżkiem. Jeśli jednak ściana nad wezgłowiem jest bardzo szeroka, można powiesić tam więcej obrazów.

Pamiętajmy, by zachować spójność między obrazami - powinny łączyć je podobna kolorystyka, kompozycja lub tematyka. Dobrze sprawdzają się minimalistyczne zestawy 2-3 mniejszych grafik.

Czy obraz nad małżeńskim łóżkiem powinien być tylko jeden?

Nie ma jednoznacznej reguły. Jeśli mamy szeroką ścianę nad małżeńskim łóżkiem, możemy powiesić tam zarówno pojedynczy duży obraz, jak i kilka mniejszych, dobranych w spójny sposób. Jeśli natomiast przestrzeń jest niewielka, lepiej postawić na jeden obraz, by nie przytłoczyć aranżacji.

Gdzie powinno się wieszać obrazy w sypialni ponad łóżkiem?

Obrazy najlepiej wieszać dokładnie nad łóżkiem, symetrycznie względem jego środka. Dolna krawędź powinna znajdować się ok. 30 cm nad zagłówkiem. Jeśli mamy więcej obrazów, rozmieszczamy je w równych odstępach na całej szerokości ściany.

Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu obrazów - warto użyć dodatkowych lamp lub kinkietów, aby podkreślić ich walory estetyczne.

Podsumowanie

Dobór odpowiednich obrazów nad łóżko w sypialni to zadanie wymagające, ale dające satysfakcjonujące efekty. Najważniejsze jest wybranie obrazów pasujących stylem i charakterem do całej aranżacji. Pamiętajmy o dopasowaniu rozmiaru, odpowiedniej ilości obrazów oraz ich umiejscowieniu. Wówczas obraz nad łóżkiem stanie się wyrazistym akcentem i ozdobą naszej sypialni.

Najczęstsze pytania

Kolory na obrazach powinny stanowić kontynuację lub uzupełnienie dominujących barw we wnętrzu. Wskazane jest, aby tworzyły spójną, harmonijną całość.

Wszystko zależy od stylu sypialni. Do nowoczesnych wnętrz lepiej pasują bezramkowe plakaty lub płótna naciągnięte na blejtramy. W klasycznych sypialniach lepiej prezentują się obrazy w stylowych ramach.

Obrazy do sypialni warto kupić w salonachwnętrzarskich, sklepach z dekoracjami lub galeriach sztuki. Można też zamówić reprodukcje ulubionych dzieł sztuki w sklepach internetowych.

Warto użyć poziomicy lub linki naciągniętej w poprzek ściany, aby zawiesić obrazy równo i symetrycznie. Pomocny będzie też laserowy poziomicolaserowy.

Można zamontować nad obrazami lub z bokuram kinkiety lub listwy LED. Dobrym rozwiązaniem są też lampy wpinane w listwę zasilającą za obrazem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
 2. Amerykańska szarlotka z jabłek - przepis na klasyczną pieczeń
 3. Komedie romantyczne z Meg Ryan - od Kiedy Harry poznał Sally po Kate i Leopold
 4. Serial Zagubieni i jego największe nierozwiązane zagadki
 5. Dofinansowanie na nowy piec gazowy - wymień stary kocioł i zyskaj dotację już dziś!
Autor Ignacy Kucharski
Ignacy Kucharski

Jestem Ignacy, a kinematografia to moja wielka miłość. Tutaj znajdziecie recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji, klasyków kina oraz seriali, które wciągają od pierwszego odcinka. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły