Filmy

Mroczne role Cilliana Murphy'ego - od 28 dni później do Peaky Blinders

Autor Ignacy Kucharski
Ignacy Kucharski3 września 20239 min
Mroczne role Cilliana Murphy'ego - od 28 dni później do Peaky Blinders

Cillian Murphy to jeden z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych aktorów współczesnego kina. Choć pochodzi z Irlandii, to z powodzeniem grywa zarówno w hollywoodzkich superprodukcjach, jak i niezależnych filmach europejskich. Jego niezwykła charyzma, intensywność i oddanie każdej roli sprawiły, że zdobył uznanie krytyków i rzesze fanów na całym świecie.

Rola w filmie 28 dni później przełomem w karierze

Wcielenie się w postać Jima - ocalałego z epidemii

Przełomowym momentem w karierze Cilliana Murphy'ego był występ w filmie 28 dni później z 2002 roku. Zagrał w nim Jima, jednego z niewielu ocalałych z apokaliptycznej epidemii wirusa w Wielkiej Brytanii. Mimo braku wcześniejszego doświadczenia aktorskiego, Murphy wniósł w tę rolę ogromny ładunek emocjonalny i zagrał bardzo przekonująco mężczyznę walczącego o przetrwanie w postapokaliptycznym świecie. Jego kameralna, ale niezwykle intensywna gra aktorska idealnie oddawała rozpacz, strach i determinację bohatera. Młody aktor z miejsca zwrócił na siebie uwagę Hollywood.

Pokazanie umiejętności aktorskich w trudnej roli

Rola w 28 dni później była sporym wyzwaniem aktorskim, zwłaszcza dla debiutanta na dużym ekranie. Murphy musiał przekonująco zagrać postać w ekstremalnej sytuacji - samotnego człowieka walczącego o życie w świecie opanowanym przez zombie. Aktor świetnie oddał rozterki moralne Jima, jego desperację, a także chwilowe nadzieje na odmianę losu. Dzięki temu widzowie mogli utożsamić się z losem bohatera. Była to złożona i wymagająca rola, którą Murphy zagrał zaskakująco dobrze jak na początkującego aktora.

Zwrócenie uwagi Hollywood na talent Cilliana

Choć 28 dni później był niskobudżetowym horrorem, to rola w nim posłużyła Murphy'emu jako trampolina do kariery. Pokazał, że potrafi grać wymagające dramatycznie role i wcielać się w bohaterów w ekstremalnych sytuacjach. Jego aktorstwo zostało docenione zarówno przez krytyków, jak i przez widzów. Po tym debiucie zaczęły spływać do niego propozycje ról od największych reżyserów i producentów. Murphy z dnia na dzień stał się rozchwytywanym aktorem, a 28 dni później na zawsze pozostanie filmem, który otworzył mu drzwi do wielkiej kariery.

Główna rola w świetnie ocenianym filmie Transsiberian

Gra u boku Woody'ego Harrelsona

Kolejną znaczącą rolą w dorobku Cilliana Murphy'ego była kreacja w thrillerze Transsiberian z 2008 roku. Zagrał w nim u boku tak uznanych aktorów jak Woody Harrelson, Emily Mortimer czy Ben Kingsley. Była to opowieść o małżeństwie, które w trakcie podróży Koleją Transsyberyjską wpada w sam środek rosyjskiej intrygi kryminalnej. Murphy wcielił się w jednego z głównych bohaterów - oszusta i mordercę Grinko. Jego gra u boku tak utytułowanych aktorów pokazała, że potrafi w pełni sprostać wymaganiom hollywoodzkich produkcji.

Wcielenie się w rolę oszusta i mordercy

Rola w Transsiberian była dla Cilliana ciekawym wyzwaniem, ponieważ wcielił się w postać negatywną i mroczną. Jako przebiegły i bezwzględny Grinko stworzył bardzo przekonującą kreację człowieka żyjącego w cieniu, na granicy prawa. Jego bohater był nieufny, tajemniczy i niepokojący, ale jednocześnie intrygujący. Aktor świetnie oddał jego dwuznaczność moralną i umiejętność manipulowania innymi dla własnych korzyści. Taka złożona postać to dowód na aktorską wszechstronność Murphy'ego.

Docenienie gry aktorskiej przez krytyków

Występ w Transsiberian przyniósł aktorowi bardzo dobre recenzje. Krytycy chwalili go za stworzenie wiarygodnej i wyrazistej postaci Rosjanina o mrocznej naturze. Docenili jego umiejętność oddania dwuznaczności bohatera bez popadania w karykaturę. Uznali, że Murphy udowodnił swój talent kreowania złożonych portretów psychologicznych. Film odniósł sukces komercyjny, a rola w nim umocniła pozycję Cilliana jako wschodzącej gwiazdy kina.

Rola Thomasa Shelby'ego w serialu Peaky Blinders

Wykreowanie charyzmatycznego lidera gangu

Jedną z najbardziej pamiętnych ról w dorobku Cilliana Murphy'ego jest kreacja Thomasa Shelby'ego w serialu Peaky Blinders. Jest on brutalnym, ale charyzmatycznym przywódcą tytułowego gangu z Birmingham, działającego w latach 20. XX wieku. Murphy jako Tommy Shelby stworzył postać nietuzinkową, złożoną i fascynującą. Aktor doskonale oddał jego chłodny pragmatyzm, inteligencję i strategiczne myślenie, które pozwoliły mu przejąć kontrolę nad światem przestępczym.

Stworzenie wyrazistej i zapadającej w pamięć postaci

Aktor zagrał Thomasa Shelby'ego niezwykle charakterystycznie, dzięki czemu stał się on jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii seriali. Jego bohater wyróżniał się ostrzyżoną na zero głową, blizną na policzku i charakterystycznym, przenikliwym spojrzeniem niebieskich oczu. Murphy wniósł w tę rolę ogromny ładunek charyzmy i seksapilu, przez co widzowie pokochali tego niejednoznacznego bohatera. Aktor sprawił, że Thomas Shelby na trwałe zapisał się w historii seriali.

Międzynarodowa popularność i uznanie roli

Fenomenalna kreacja Cilliana Murphy'ego w Peaky Blinders przyniosła aktorowi rozpoznawalność na całym świecie. Serial odniósł ogromny sukces, zdobywając rzesze fanów również w Polsce. Krytycy byli zgodni, że to właśnie aktorstwo Murphy'ego w roli Shelby'ego jest kluczem do sukcesu produkcji. Za tę rolę otrzymał wiele nominacji do nagród filmowych i telewizyjnych, m.in. do Złotych Globów. Aktor udowodnił, że świetnie odnajduje się zarówno w kinie, jak i na małym ekranie.

Udział w superprodukcjach Christophera Nolana

Mroczne role Cilliana Murphy'ego - od 28 dni później do Peaky Blinders

Występ w filmie Batman: Początek

Do najgłośniejszych produkcji z udziałem Cilliana Murphy'ego należą filmy wyreżyserowane przez Christophera Nolana. Ich współpraca rozpoczęła się przy Batman: Początku z 2005 roku. Murphy zagrał w nim postać dr. Jonathana Crane'a, który jako antagonistyczny Strach na Wróble stał się jednym z przeciwników Batmana. Aktor wniósł w tę komiksową rolę dużo grozy i niepokoju, idealnie oddając szaloną naturę złoczyńcy. Choć jego udział w filmie był niewielki, to zdecydowanie zapadł w pamięć i zwiastował dalszą owocną współpracę z Nolanem.

Rola agenta w Incepcji

Kolejnym razem Christopher Nolan zaangażował Cilliana Murphy'ego do swojego hitu z 2010 roku - Incepcji. Tym razem aktor zagrał jedną z głównych ról - Roberta Fischera Jr, syna potężnego magnata, który stał się celem tytułowej grupy włamywaczy umysłu. Murphy stworzył w tej produkcji postać tragiczną i wzbudzającą współczucie, dając popis umiejętności aktorskich. Jego wyrazista, choć niewielka rola została zauważona i doceniona jako ważny element tej niezwykłej, wielowarstwowej opowieści.

Gra u boku Matta Damona w Interstellar

Trzecią i jak na razie ostatnią produkcją, przy której pracował z Ch. Nolanem był Interstellar z 2014 r. Tym razem partnerował na ekranie takim gwiazdom jak Matthew McConaughey czy Anne Hathaway. Wcielił się w postać naukowca i byłego pilota NASA, który pomaga głównemu bohaterowi w międzygalaktycznej misji ratunkowej ludzkości. Jak zawsze u Nolana, Murphy stworzył kolejną zapadającą w pamięć, mocną kreację, świetnie wkomponowując się w gwiazdorską obsadę filmu.

Aktorstwo w thrillery science fiction - In Time i Dzień próby

Role w filmach akcji o wymagających scenach

Cillian Murphy udowodnił też swój talent w filmach akcji. Dobrym przykładem jest thriller science fiction In Time z 2011 r., gdzie zagrał główną rolę Willa Salasa. Jego bohater żył w świecie, gdzie ludzie płacili czasem życia zamiast pieniędzmi. Aktor świetnie poradził sobie z wymagającymi scenami walki i pościgów, które w tego typu produkcji odgrywają kluczową rolę. Podobnie było w filmie Dzień próby z 2014 r., gdzie Murphy wcielił się w agenta służb specjalnych i musiał stawić czoła terrorystom.

Pokazanie wszechstronności aktorskiej

Role w In Time i Dzień próby pokazały wszechstronność Cilliana Murphy'ego, który świetnie odnalazł się nie tylko w psychologicznych dramatach i kryminałach, ale też w dynamicznych filmach akcji. W obu produkcjach stworzył przekonujące kreacje twardych i zdeterminowanych bohaterów, którzy za wszelką cenę chcą osiągnąć swój cel. Z powodzeniem wcielił się w role wymagające sporej sprawności fizycznej i opanowania scen walki oraz pościgów samochodowych.

Gra w produkcjach kasowych i komercyjnych

Filmy In Time i Dzień próby to udane przykłady łączenia przez Cilliana Murphy'ego ambitnych ról w niezależnym kinie z udziałem w kasowych, mainstreamowych produkcjach. Obie te taśmy zebrały dobre recenzje i odniósłsły sukces komercyjny, przynosząc zyski w kinach na całym świecie. Pokazały, że aktor doskonale odnajduje się zarówno w arthouse'owym, jak i komercyjnym nurcie kina.

Ceniony i utytułowany aktor irlandzki

Nominacje i nagrody za role filmowe

Cillian Murphy może pochwalić się imponującą listą nominacji i nagród filmowych, jakie zdobył za swoje wybitne

Podsumowanie

Kariera Cilliana Murphy'ego pokazuje, jak z mało znanego aktora można stać się jedną z największych gwiazd światowego kina. Kluczem do jego sukcesu były niezwykły talent i praca nad każdą rolą, dzięki czemu Murphy zachwycił widzów i krytyków kreacjami pełnymi pasji i autentyzmu. Aktor odniósł triumfy zarówno w niezależnym kinie, jak i w hollywoodzkich superprodukcjach. Ma na koncie role, które na trwałe zapisały się w historii X muzy. Niezwykła charyzma i umiejętność wcielania się w najbardziej złożone postacie sprawiły, że jest uznawany za jednego z najwybitniejszych aktorów swojego pokolenia.

Najczęstsze pytania

Murphy rozpoczynał jako aktor teatralny w Irlandii. Przełomem była rola w filmie 28 dni później z 2002 r., która otworzyła mu drzwi do kariery filmowej.

Grał m.in. u tak uznanych reżyserów jak Danny Boyle, Christopher Nolan, Tran Anh Hung, Ron Howard czy J.J. Abrams.

Do jego najważniejszych ról należą m.in. 28 dni później, Transsiberian, Batman: Początek, Peaky Blinders i wiele innych.

Może pochwalić się m.in. nominacjami do Złotych Globów, nagrodą Emmy i uznaniem krytyków za role w takich filmach jak Dziewczyna z perłą czy Wiatr buszujący w jęczmieniu.

Doceniany jest za niezwykły talent, pracowitość, pasję w każdej roli i umiejętność wcielania się w najbardziej złożone postacie. Ma na koncie wiele wybitnych kreacji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
  2. Przepis na wegańskie ciasto bez pieczenia - zdrowe i smaczne
  3. Gulasz węgierski - przepis Ani Gotuje z papryką, jak ugotować
  4. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
  5. Chleb suche drożdże - szybki i prosty sposób na domowy chleb, pełen smaku
Autor Ignacy Kucharski
Ignacy Kucharski

Jestem Ignacy, a kinematografia to moja wielka miłość. Tutaj znajdziecie recenzje, analizy i opinie na temat najnowszych produkcji, klasyków kina oraz seriali, które wciągają od pierwszego odcinka. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Filmowe plenery: najpiękniejsze polskie zabytki w kinie
FilmyFilmowe plenery: najpiękniejsze polskie zabytki w kinie

Polska może poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturowym, które od lat inspiruje twórców filmowych na całym świecie. Liczne zabytki stały się rozpoznawalnymi, filmowymi plenerami, przyciągając turystów spragnionych odkrywania ich piękna.