Seriale

Gwiazdy serialu Chirurdzy i ich kariery poza serialem

Autor Agnieszka Sokołowska
Agnieszka Sokołowska23 sierpnia 20238 min
Gwiazdy serialu Chirurdzy i ich kariery poza serialem

Serial Chirurdzy odniósł ogromny sukces na całym świecie i przyniósł rozpoznawalność obsadzie, która wcześniej nie była szerzej znana. Aktorzy, którzy grali główne role lekarzy w Grey Sloan Memorial Hospital, zdobyli popularność dzięki serialowi, ale ich kariery nie ograniczały się tylko do tej produkcji. Wielu z nich kontynuowało aktorstwo w filmach i serialach lub angażowało się w działalność charytatywną i społeczną.

Patrick Dempsey jako Derek Shepherd

Patrick Dempsey wcielił się w rolę neurochirurga Dereka Shepherda. Przed serialem Chirurdzy aktor miał już na koncie role w filmach, między innymi w kasowym hicie "Pamiętnik Bridget Jones". Grając w Chirurgach zyskał status gwiazdy i został idolem nastolatek. W trakcie trwania serialu wystąpił też w filmach "Plaża", "Transformers 3" i "Bridżytki". Pożegnanie się z serialem w 2015 roku po 11 sezonach grania Shepherda nie zakończyło jego kariery. Dempsey wciąż gra w filmach i serialach, między innymi w produkcji "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta". Aktor dużo uwagi poświęca też swojej pasji do wyścigów samochodowych. Bierze udział w prestiżowych rajdach, między innymi 24h Le Mans. Angażuje się także w akcje charytatywne związane z rakami mózgu i wspieraniem młodzieży ze środowisk patologicznych.

Ellen Pompeo jako Meredith Grey

Aktorka Ellen Pompeo przed serialem Chirurdzy była mało znaną artystką, grającą drugoplanowe role. Rola Meredith Grey przyniosła jej ogromną popularność i status gwiazdy. Pompeo z miejsca stała się rozpoznawalna i zaczęła pojawiać się na okładkach magazynów. Aktorka bardzo mocno utożsamiła się z postacią Meredith, grając ją przez kolejnych 17 sezonów serialu. Poza graniem w Chirurgach Pompeo nie występowała w zbyt wielu produkcjach. Skupiła się na działalności biznesowej i inwestycjach, między innymi w branży biotechnologicznej.angażuje się także w działania na rzecz równouprawnienia i wspierania kobiet w biznesie. Jest mentorką dla młodych aktorek.

Początki kariery Ellen Pompeo

Przed zaangażowaniem w Chirurgów Pompeo wystąpiła w kilku filmach i serialach, grając drugoplanowe role. Do jej najbardziej znanych produkcji z tamtego okresu należą role w filmach "Pod słońcem Toskanii" i "Staroświeccy". Aktorka przyznawała, że przed Chirurgami z trudem łączyła koniec z końcem.

Sukces dzięki roli Meredith

Dopiero rola Meredith Grey przyniosła jej sławę i rozpoznawalność. Stała się jedną z najlepiej zarabiających aktorek telewizyjnych, zgarniając nawet 20 milionów dolarów za sezon. Zaczęła pojawiać się na okładkach prestiżowych magazynów.

Zaangażowanie społeczne

Aktorka angażuje się w działania na rzecz równouprawnienia kobiet i mniejszości. Jest mentorką dla młodych aktorek stawiających pierwsze kroki w Hollywood. Inwestuje także w firmy prowadzone przez kobiety.

Sandra Oh jako Cristina Yang

Kanadyjska aktorka Sandra Oh zagrała w Chirurgach genialną, ale trudną w relacjach kardiochirurg Cristinę Yang. Przed serialem była już rozpoznawalna z roli w produkcji Przyjaciele, gdzie wcielała się w postać nieśmiałej dziewczyny Rossa. Rola Yang przyniosła jej jeszcze większą sławę i uznanie krytyków. Za występ w Chirurgach otrzymała nominację do Złotego Globu aż pięć razy z rzędu. Oh odeszła z serialu w 2014 roku po 10 sezonach gry. Następnie skupiła się na karierze filmowej i teatralnej. Zagrała między innymi wthrillerze "Nieograniczony" u boku Ryana Reynoldsa oraz w spektaklach na Broadwayu.

Rola w serialu Przyjaciele

Wcześniej w karierze Sandra Oh zagrała w kilku odcinkach kultowego serialu Przyjaciele, wcielając się w nieśmiałą dziewczynę Rossa. Rola ta przyniosła jej rozpoznawalność.

Nominacje do nagród

Za kreację Yang w Chirurgach aktorka otrzymywała same prestiżowe nominacje, między innymi aż pięć razy z rzędu do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Kariera po serialu

Po zakończeniu gry w Chirurgach Oh skupiła się na filmach i teatrze. Zagrała w thrillerze "Nieograniczony" oraz spektaklach na Broadwayu.

Katherine Heigl jako Izzie Stevens

Gwiazdy serialu Chirurdzy i ich kariery poza serialem

Katherine Heigl wcieliła się w serialu w postać utalentowanej lekarki Izzie Stevens. Przed Chirurgami aktorka była już dość rozpoznawalna, grając w filmach "Seks w wielkim mieście" i "Jak stracić chłopaka w 10 dni". Jej rola w serialu przyniosła jej jeszcze większą popularność, a także nominację do Emmy. Jednak w 2008 roku Heigl niespodziewanie opuściła obsadę, co wywołało kontrowersje i plotki o konflikcie z producentami. Po odejściu z Chirurgów aktorka wróciła do grania w filmach romantycznych, między innymi w "Życiu, jakiego nie było" i "Nowym Roku".

Wcześniejsza kariera filmowa

Przed Chirurgami Heigl zagrała w kilku kasowych komediach romantycznych, między innymi w "Seks w wielkim mieście" i "Jak stracić chłopaka w 10 dni". Była już wtedy dość rozpoznawalna.

Nagrody i odejście z serialu

Za rolę w Chirurgach otrzymała nominację do Emmy. Jednak niespodziewanie odeszła z serialu w 2008 roku, co wywołało plotki o konflikcie z twórcami.

Powrót do komedii romantycznych

Po zakończeniu gry w serialu wróciła do grania w filmach romantycznych, takich jak "Życie, jakiego nie było" czy "Nowy Rok".

Justin Chambers jako Alex Karev

Aktor Justin Chambers wcielił się w postać Alexandra Kareva, początkowo nieokrzesanego, ale z czasem dojrzewającego lekarza. Kariera Chambersa przed Chirurgami nie była zbyt imponująca - pracował jako model dla prestiżowych marek, a jego role aktorskie ograniczały się do produkcji niskobudżetowych i niezależnych. Rola w serialu przyniosła mu sławę i rozgłos. Po odejściu z produkcji w 2020 roku po 16 sezonach aktor nadal pojawia się gościnnie w serialach, ale skupia się przede wszystkim na działalności charytatywnej. Pracuje z organizacjami wspierającymi młodzież z ubogich rodzin.

Kariera modela

Wcześniej Chambers pracował jako model dla takich marek, jak Calvin Klein czy Armani. Brał udział w kampaniach reklamowych i pokazach mody.

Aktorstwo przed Chirurgami

Jako aktor początkowo grał w mało znaczących produkcjach niskobudżetowych. Jego role w filmach kinowych były epizodyczne.

Działalność charytatywna

Angażuje się w działania organizacji pomagających dzieciom z ubogich rodzin. Jest mentorem i wzorem do naśladowania dla młodzieży ze środowisk patologicznych.

Isaiah Washington jako Preston Burke

Isaiah Washington zagrał utalentowanego, lecz aroganckiego kardiochirurga Prestona Burke'a. Przed zaangażowaniem w Chirurgów aktor miał na koncie głównie role drugoplanowe, na przykład w filmie Spike'a Lee "Get on the Bus". Rola Burke'a przyniosła mu rozpoznawalność, ale aktor został zwolniony z serialu po 3. sezonie z powodu kontrowersyjnych i homofobicznych wypowiedzi. Od tego czasu Washington rzadko pojawia się na ekranie, skupiając się za to na pracy z młodzieżą. Prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci z ubogich dzielnic i angażuje się w organizacje społeczne.

Wcześniejsza kariera

Washington grywał wcześniej drugoplanowe role, na przykład w filmie "Get on the Bus" w reżyserii Spike'a Lee. Dopiero Chirurdzy przynieśli mu sławę.

Kontrowersje i zwolnienie

Aktor został zwolniony z obsady serialu po 3. sezonie z powodu swoich homofobicznych wypowiedzi pod adresem kolegi z planu.

Praca z młodzieżą

Od czasu zwolnienia z Chirurgów angażuje się w pracę z młodymi ludźmi ze środowisk zaniedbanych, ucząc ich aktorstwa i rozwijając ich pasje.

Podsumowanie

Serial Chirurdzy przyniósł rozgłos obsadzie, która wcześniej nie była szerzej znana. Choć aktorzy zostali rozpoznani przede wszystkim dzięki swoim rolą w tej produkcji, to ich kariery i zainteresowania wykraczały poza granie w serialu. Wielu z nich kontynuowało aktorstwo w filmach i serialach, inni skupili się na pracy charytatywnej lub realizowali swoje pasje, na przykład do sportów motorowych. Niezależnie od powodów, dla których odeszli z obsady Chirurgów, dla wszystkich aktorów serial był przełomowym momentem i trampoliną do dalszych sukcesów.

Najczęstsze pytania

Patrick Dempsey odszedł z serialu po 11. sezonie, ponieważ nie dogadywał się z producentami co do dalszego rozwoju swojej postaci i całego serialu. Pożegnanie z rolą neurochirurga Dereka Shepherda było związane z odejściem aktora z obsady.

Poza grą w Chirurgach Ellen Pompeo skupiła się na inwestycjach w startupy technologiczne założone przez kobiety. Angażuje się także w działalność charytatywną wspierającą równouprawnienie.

Podobno powodem odejścia Katherine Heigl z serialu był jej konflikt z producentami dotyczący rozwoju wątków fabularnych. Plotkowano również o napięciach między aktorką a resztą obsady.

Po zwolnieniu z Chirurgów za kontrowersyjne wypowiedzi Isaiah Washington poświęcił się pracy z młodzieżą ze środowisk zaniedbanych. Prowadzi warsztaty aktorskie dla dzieci z ubogich dzielnic.

Justin Chambers tłumaczył, że odszedł z serialu, ponieważ czuł, iż jego postać wypowiedziała już wszystko, co miała do powiedzenia. Chciał poświęcić więcej czasu na życie rodzinne i działalność charytatywną.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
  2. Przepis na wegańskie ciasto bez pieczenia - zdrowe i smaczne
  3. Gulasz węgierski - przepis Ani Gotuje z papryką, jak ugotować
  4. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
  5. Chleb suche drożdże - szybki i prosty sposób na domowy chleb, pełen smaku
Autor Agnieszka Sokołowska
Agnieszka Sokołowska

Jestem miłośniczką dobrych historii i emocji, jakie niesie ze sobą świat kinematografii. Na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych premier, ciekawostki ze świata rozrywki oraz głębsze analizy filmowych fabuł i postaci.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Emigracja XD - Życie na emigracji z humorem (2023)
SerialeEmigracja XD - Życie na emigracji z humorem (2023)

Życie na emigracji pełne wyzwań, ale i nowych możliwości. Praca za granicą pozwala poprawić status materialny, a obcowanie z inną kulturą rozwija osobowość. Porady jak radzić sobie z trudnościami emigracji – od tęsknoty po problemy urzędowe.