Filmy

Filmy akcji z Jasoniem Stathamem - od Mechanika do Transportera

Autor Agnieszka Sokołowska
Agnieszka Sokołowska04.09.20236 min.
Filmy akcji z Jasoniem Stathamem - od Mechanika do Transportera

Jason Statham to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów filmów akcji ostatnich lat. Jego kariera rozpoczęła się dość nietypowo, bo od pracy jako model, tancerz i udziału w teledyskach, jednak prawdziwy przełom nastąpił wraz z rolą w filmie Transporter w 2002 roku. Od tego momentu aktor konsekwentnie budował swój wizerunek twardziela i mistrza sztuk walki, występując w jednym hicie akcji za drugim.

Początki kariery aktorskiej Jasona Stathama

Rola Bacona w Przełęcz ocalonych

Pierwszą kinową rolą Stathama był epizod w filmie Przełęcz ocalonych z 1995 roku, gdzie sportretował postać Bacona. Produkcja opowiadała o grupie żołnierzy starających się przedostać przez tytułową przełęcz w celu uratowania zakładników. Choć rola Bacona była niewielka, dała aktorowi szansę zaprezentowania się na dużym ekranie.

Występ w Teksańskiej masakrze piłą łańcuchową

Rok później Statham pojawił się w kultowym slasherze Teksańska masakra piłą łańcuchową w reżyserii Kima Henkela. Wcielił się w postać Psychopaty, będącego jednym z przeciwników zamaskowanego zabójcy Leatherface'a. Film zebrał mieszane recenzje, ale zapewnił aktorowi rozpoznawalność wśród fanów kina grozy.

Praca jako model i tancerz

Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej Statham pracował jako model, pojawiając się w kampaniach takich marek jak French Connection, Levi's czy Tommy Hilfiger. Był również tancerzem, występując w teledyskach zespołów The Shamen, Erasure czy Elton John. Te doświadczenia pomogły mu wypracować pewność siebie przed kamerą.

Przełom w karierze - cykl filmów o Agencie Transporter

Transporter (2002) - film, który rozsławił Stathama

Prawdziwym przełomem okazała się rola w filmie Transporter z 2002 roku. Statham wcielił się w postać Franka Martina - byłego komandosa, który zajmuje się nielegalnym transportemtowarów. Aktor zaprezentował się jako twardy, milczący i nieustraszony bohater akcji, który potrafi rozprawić się z wrogami gołymi rękami. Transporter zebrał dobre recenzje i odniósł sukces kasowy.

Transporter 2 (2005) i Transporter 3 (2008)

Sukces pierwszej części zaowocował powstaniem dwóch sequeli - Transportera 2 w 2005 roku i Transportera 3 trzy lata później. Statham powrócił w roli Franka Martina, a filmy kontynuowały przygodową akcję poprzednika. Aktor mógł zaprezentować swoje umiejętności kaskaderskie i waleczność, umacniając swój wizerunek gwiazdy kina akcji.

Styl walki i kaskaderskie umiejętności Stathama

role w serii Transporter ugruntowały styl walki, który stał się znakiem rozpoznawczym Stathama. Aktor preferuje szybkie, brutalne uderzenia i chwyty, często wykorzystując przedmioty z otoczenia. Sam wykonuje większość popisów kaskaderskich, dzięki treningom sztuk walki i sprawności fizycznej. Te elementy sprawiają, że sceny akcji z jego udziałem są niezwykle realistyczne i angażujące.

Głośne role w filmach sensacyjnych i akcji

Obrońca (2005) u boku Jet Li

W 2005 roku Statham zagrał w filmie sensacyjnym Obrońca u boku Jet Li. Aktorzy wcielili się w dwóch agentów ochrony, którzy muszą stawić czoła rosyjskiej mafii. Produkcja zachwyciła dynamicznymi scenami walki i chemią pomiędzy odtwórcami głównych ról. Krytycy chwalili kreację Stathama, który świetnie odnalazł się w konwencji filmu akcji.

Crank (2006) i Crank: High Voltage (2009)

Kolejnymi głośnymi filmami z udziałem aktora były Crank z 2006 roku i jego kontynuacja Crank: High Voltage z 2009. Statham zagrał Chev Cheliosa - płatnego zabójcę, który musi nieustannie podnosić poziom adrenaliny w swoim organizmie, aby przeżyć. Filmy cechowała szalona akcja i czarny humor, a aktor bawił się konwencją i własnym wizerunkiem.

Mechanik (2011) i Mechanik: Czas zemsty (2016)

Statham wcielił się także w Arthura Bishopa, tytułowego Mechanika - profesjonalnego płatnego zabójcę. W thrillerze akcji z 2011 roku Bishop musiał stawić czoła byłym współpracownikom, którzy chcą go zabić. Aktor powtórzył rolę w secuelu z 2016 roku, pokazując kunszt i precyzję Bishopa w eliminowaniu przeciwników.

Współpraca z Guym Ritchiem

Filmy akcji z Jasoniem Stathamem - od Mechanika do Transportera

Rola Handsome Boba w Porachunkach (2000)

Jednym z reżyserów, z którym Statham najczęściej współpracował, jest Guy Ritchie. Ich pierwszym wspólnym filmem były Porachunki z 2000 roku, gdzie aktor sportretował postać Handsome Boba. Produkcja opowiadała o nielegalnych walkach ulicznych w Londynie i zebrała entuzjastyczne recenzje.

Główna rola w filmie Krew z krwi (2008)

Kolejnym projektem Stathama i Ritchiego był film Krew z krwi z 2008 roku, gdzie aktor zagrał główną rolę. Wcielił się w Owney'a Maddena - bandytę i właściciela nielegalnych klubów hazardowych w Nowym Jorku lat 30. XX wieku. Film odniósł sukces komercyjny i artystyczny.

Udział w Sherlocku Holmesie (2009) i sequelu (2011)

Aktor pojawił się także w ekranizacjach przygód Sherlocka Holmesa w reżyserii Ritchiego. Wcielił się w postać trenera boksu i zaufanego przyjaciela Holmesa. Filmy zebrały entuzjastyczne recenzje, chwaląc chemię pomiędzy Rolbertem Downeyem Jr. i Statamem.

Późniejsze filmy z udziałem Stathama

Parker (2013) z Jennifer Lopez

W 2013 roku Statham zagrał tytułowego Parkera - złodzieja, który pragnie zemsty na członkach gangu, którzy go zdradzili. Obok niego wystąpiła Jennifer Lopez. Krytycy docenili popisy aktorskie Stathama, który z powodzeniem wcielił się w poczciwego przestępcę.

Szybcy i wściekli 6 (2013) oraz Szybcy i wściekli 7 (2015)

Aktor dołączył także do obsady serii Szybcy i wściekli. W szóstej i siódmej części wcielił się w Deckarda Shawa - brata głównego antagonisty, pragnącego zemsty na Dominiku Toretto i jego ekipie. Statham wniósł sporą dawkę adrenaliny do produkcji.

Meg: Megalodon (2018) - film akcji z elementami sci-fi

Jedną z nowszych produkcji z udziałem aktora jest Meg z 2018 roku. Statham zagrał Jonasa Taylora - nurka, który musi stawić czoła tytułowemu gigantycznemu rekinowi atakującemu statek badawczy. Film łączył elementy sensacji, akcji i science fiction.

Aktorstwo Jasona Stathama - podsumowanie

Charyzmatyczny, twardy i wiarygodny bohater akcji

Przez lata Statham konsekwentnie budował swój wizerunek pewnego siebie, nieustraszonego i zdolnego do wszystkiego bohatera filmów akcji. Jego postacie są charyzmatyczne, a aktor potrafi wnieść nutę humoru nawet do najbardziej brutalnych scen.

Znakomite umiejętności kaskaderskie

Kluczowym elementem filmów z udziałem Stathama są popisy kaskaderskie, do których aktor ma niezwykły talent. Sam wykonuje większość niebezpiecznych scen, nie pozostawiając widza wątpliwości co do swojej sprawności i odwagi.

Stały element popkultury i idol akcji

Dzięki licznym kasowym hitom Jason Statham na stałe wpisał się do popkultury jako ikona kina akcji. Jego filmy gwarantują rozrywkę na najwyższym poziomie, a on sam pozostaje ulubieńcem widzów ceniących sobie dynamikę i tempo.

Podsumowanie

Kariera Jasona Stathama pokazuje, jak konsekwentnie budować swój wizerunek i markę osobistą w przemyśle filmowym. Aktor od początku wybrał ścieżkę twardziela akcji i wiernie podążał nią przez lata, występując w jednym hicie za drugim. Dzięki temu stał się rozpoznawalną gwiazdą, której nazwisko gwarantuje widowiskową rozrywkę najwyższej próby. Statham po mistrzowsku łączy dryg do akrobacji z charyzmą i humorem, tworząc postacie, z którymi widzowie chcą spędzać czas. Aktor na dobre zadomowił się w popkulturze i nic nie wskazuje na to, by miał zwalniać tempo - na pewno jeszcze nie raz zobaczymy go w dynamicznych i trzymających w napięciu produkcjach.

Źródło: https://vod.film/pl/filmy

Najczęstsze pytania

Zanim rozpoczął regularną karierę aktorską, Statham pracował jako model i tancerz, występując m.in. w teledyskach. Jego pierwsze role filmowe to epizody w "Przełęczy ocalonych" i "Teksańskiej masakrze piłą łańcuchową".

Przełomem była kreacja Franka Martina w filmie "Transporter" z 2002 roku. Rola ta ugruntowała pozycję Stathama jako gwiazdy kina akcji.

Jednym z ulubionych reżyserów Stathama jest Guy Ritchie, z którym nakręcił m.in. "Porachunki", "Krew z krwi" i filmy o Sherlocku Holmesie.

Statham słynie z niesamowitych umiejętności kaskaderskich, charakterystycznego, brutalnego stylu walki i budowania charyzmatycznych postaci twardzieli.

W planach są m.in. kolejne części "Mechanika" i "Szybkich i wściekłych". Statham ma też zagrać w thrillerze "Five Eyes" u boku Juda Lawa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
  2. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
  3. Filmy fantasy Petera Jacksona - od Władcy Pierścieni po Hobbita
  4. Serial Wikingowie a prawdziwa historia wikingów - co jest fikcją?
  5. Jak połączyć panele fotowoltaiczne - porady ekspertów na temat łączenia szeregowego
Autor Agnieszka Sokołowska
Agnieszka Sokołowska

Jestem miłośniczką dobrych historii i emocji, jakie niesie ze sobą świat kinematografii. Na mojej stronie znajdziecie recenzje najnowszych premier, ciekawostki ze świata rozrywki oraz głębsze analizy filmowych fabuł i postaci.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły