OZE

Dofinansowanie na nowy piec gazowy - wymień stary kocioł i zyskaj dotację już dziś!

Magdalena Kamińska12 października 20236 min
 Dofinansowanie na nowy piec gazowy - wymień stary kocioł i zyskaj dotację już dziś!

Posiadanie przestarzałego, nieekologicznego pieca węglowego nie tylko szkodzi środowisku, ale również może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Na szczęście istnieje możliwość wymiany takiego kotła na nowoczesny piec gazowy korzystając z rządowych programów dofinansowania. W niniejszym artykule dowiesz się, jaką dotację możesz uzyskać, kto może się o nią ubiegać, gdzie złożyć wniosek oraz jak wygląda cały proces od momentu złożenia dokumentów do otrzymania dopłaty i wymiany kotła.

Jakie dofinansowanie mogę dostać na nowy kocioł gazowy?

Wysokość dofinansowania na nowy kocioł gazowy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj instalowanego urządzenia. Z reguły najwyższe dotacje przewidziane są na kotły gazowe kondensacyjne, które cechują się najwyższą sprawnością. W ich przypadku można liczyć nawet na pokrycie 80-90% kosztów (dofinansowanie wynosi maksymalnie 9000 zł).

Niższe dofinansowanie przysługuje na kotły niekondensacyjne - zazwyczaj do 50% kosztów. Ostateczna wysokość dotacji zależy również od tego, czy w ramach inwestycji wymieniane są także inne elementy instalacji grzewczej. Im więcej prac zostanie wykonanych, tym wyższe dofinansowanie można otrzymać.

Ile dotacji dostanę na wymianę starego pieca węglowego?

Jeśli planujesz wymianę przestarzałego kotła węglowego na nowy piec gazowy, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne dofinansowanie. W przypadku wymiany kotła na paliwo stałe na gazowy kondensacyjny dotacja może wynieść nawet 90% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 9 000 zł. Dla mniej efektywnych kotłów gazowych niekondensacyjnych - dofinansowanie sięga zazwyczaj do 50% kosztów.

Dodatkowo, jeśli w ramach inwestycji wymienisz również instalację centralnego ogrzewania, zainstalujesz regulator temperatury, czy też wykonasz termomodernizację - wysokość dotacji dodatkowo wzrośnie.

Kto może ubiegać się o dopłatę do nowego kotła grzewczego?

O dofinansowanie wymiany pieca mogą ubiegać się różne podmioty. Przede wszystkim są to osoby fizyczne - właściciele domów jednorodzinnych, w których planowana jest wymiana źródła ciepła. Dopłaty przysługują jednak także:

  • wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym,
  • jednostkom samorządu terytorialnego,
  • przedsiębiorcom.
  • Ważne jest jednak, aby budynek, w którym dokonywana jest modernizacja systemu grzewczego był użytkowany lub zamieszkały. Dotacje nie przysługują na piece montowane w budynkach nieużytkowanych.

    Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany kotła grzewczego?

     Dofinansowanie na nowy piec gazowy - wymień stary kocioł i zyskaj dotację już dziś!

    Aby ubiegać się o dotację na wymianę kotła grzewczego, wniosek należy złożyć do właściwego dla miejsca inwestycji urzędu gminy lub miasta. Są one odpowiedzialne za przyjmowanie i weryfikowanie wniosków w ramach programu priorytetowego "Czyste Powietrze".

    Dokumenty można złożyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną. Niektóre gminy umożliwiają również składanie wniosków online lub za pośrednictwem platformy gov.pl. Przed złożeniem warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi danej gminy.

    Kiedy najlepiej złożyć wniosek o dotację na nowy piec gazowy?

    Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" prowadzony jest w trybie ciągłym, co oznacza, że można je składać przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że im szybciej złożymy dokumenty, tym szybciej rozpocznie się realizacja inwestycji.

    Dobrze jest złożyć wniosek na 1-2 miesiące przed planowaną wymianą kotła. Pozwoli to na sprawną ocenę dokumentów i podpisanie umowy z gminą. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, gdyż opóźnienia mogą przesunąć termin realizacji inwestycji.

    Jakie są terminy naboru wniosków na wymianę kotła w 2023 roku?

    Jak wspomniano, wnioski o dofinansowanie wymiany kotła można składać przez cały rok, ponieważ nabór ma charakter ciągły. Nie ma więc konkretnych terminów, w których należy dostarczyć dokumenty do urzędu gminy.

    W 2023 roku program "Czyste Powietrze" będzie realizowany na dotychczasowych zasadach, dlatego warto jak najszybciej złożyć wniosek, by jak najwcześniej sfinalizować wymianę kotła i rozliczyć dotację.

    Na co jeszcze oprócz kotła mogę dostać dofinansowanie?

    Oprócz wymiany źródła ciepła, dofinansowaniem mogą zostać objęte także inne prace związane z modernizacją systemu grzewczego. Dotację można przeznaczyć m.in. na:

  • wymianę instalacji centralnego ogrzewania,
  • montaż regulatorów temperatury,
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, pomp ciepła),
  • docieplenie przegród budynku.
  • Im więcej elementów systemu grzewczego zostanie wymienionych lub zmodernizowanych, tym wyższa kwota dotacji może być przyznana. Warto to uwzględnić planując inwestycję.

    Ile czasu zajmuje realizacja wniosku o dofinansowanie kotła gazowego?

    Czas oczekiwania na wypłatę dofinansowania zależy od kilku czynników. Sam proces weryfikacji wniosku w gminie trwa zwykle 1-2 miesiące od momentu złożenia kompletnych dokumentów. Kolejny miesiąc zajmuje podpisanie umowy z gminą.

    Następnie, po zakupie i montażu kotła gazowego, Beneficjent ma maksymalnie 12 miesięcy na złożenie wniosku o płatność. Verfyikacja dokumentów i przelew dotacji zajmuje około 1-2 miesięcy. Cały proces od złożenia wniosku do wypłaty dofinansowania trwa zatem około 3-6 miesięcy w zależności od terminowości wszystkich stron.

    Podsumowanie

    Wymiana przestarzałego pieca węglowego na nowoczesny kocioł gazowy to świetna inwestycja, która pozwoli ci cieszyć się czystszym powietrzem w domu i komforcie użytkowania. Dzięki rządowym programom masz szansę na atrakcyjne dofinansowanie nawet do 90% kosztów. Pamiętaj, aby dobrze zaplanować modernizację i złożyć kompletny wniosek do właściwego urzędu gminy. W ten sposób sprawnie przejdziesz cały proces i możliwie szybko otrzymasz dotację na nowy piec gazowy.

    Najczęstsze pytania

    Nie, dofinansowanie przysługuje wyłącznie na zakup fabrycznie nowego urządzenia.

    Montaż kotła powinien wykonać uprawniony instalator. Najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

    Niestety nie. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów doprowadzenia przyłącza gazowego do budynku.

    Standardowo od złożenia wniosku do wypłaty dotacji mija około 3-6 miesięcy w zależności od urzędu.

    Tak, dofinansowanie nie pokrywa 100% kosztów, beneficjent musi wniesć wkład własny w wysokości min. 10% wartości inwestycji.

    Oceń artykuł

    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

    5 Podobnych Artykułów:

    1. Praktyczne porady dotyczące tworzenia biżuterii z recyklingu
    2. Nowoczesne krzesła do jadalni – Idealne połączenie stylu i funkcjonalności
    3. Przepis na wegańskie ciasto bez pieczenia - zdrowe i smaczne
    4. Gulasz węgierski - przepis Ani Gotuje z papryką, jak ugotować
    5. Stylowa industrialna łazienka - jak urządzić wnętrze w tym klimacie?
    Autor Magdalena Kamińska
    Magdalena Kamińska

    Uwielbiam odkrywać nowe historie i dzielić się swoimi wrażeniami z innymi miłośnikami kina. Tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabularne oraz ciekawostki z branży rozrywkowej. 

    Udostępnij artykuł

    Napisz komentarz

    Polecane artykuły